پله گرد چوبی

معرفی کلی پله گرد چوبی
چوب از جهات بسیاری مورد توجه می باشد . که از دلایل آن می‌توان به تأثیر آن روی مجلل بودن ساختمان و زیبایی و جذابیت فضاهای مختلف آن اشاره کرد. ازسوی دیگر چوب حس ارگانیک را به بنا می دهد و مناسب استفاده در نما، فضاهای داخلی و همچنین در محوطه ساختمان می باشد. باتوجه به موارد اشاره شده چوب در معماری جایگاه بسیار خوب و ویژه‌ای دارد این در صورتی است که هزینه تمام شده چوب خصوصاً در ایران نسبت به مصالح دیگر از جمله فلز (آهن) بیشتر است با این حال همواره جایگاه خود را بیش از پیش در معماری حفظ کرده است در حقیقت منظور از پله چوبی برای استفاده کنندگان مختلف متفاوت است که با چند سوال می توان آنها را تفکیک کرد. به عنوان مثال تمام پله یا بخشی از آن از چوب باشد یا فقط از نظر بصری چوبی نمود کند؟
می توان پله های چوبی را بر اساس همین تفاوت‌ها دسته بندی کرد که در مورد هر کدام به توضیح مواردی چون کیفیت در مقاومت، زمان تولید و نصب، نسبت هزینه ها و همین طور کیفیت در بهره برداری می پردازیم.

١. پله های تمام چوب
در این نوع پله ها هندسه سازه بسیار تعیین کننده می باشد به طوری که تأثیر بسزایی بر کیفیت در مقاومت، زمان تولید و نصب و … دارد. در پله هایی که با قوس‌هایي با شعاع کم اجرا می شوند و به عبارتی گرد تر هستند و یا پیچش بیشتر دارند، کلیه فاکتورهای ذکر شده خصوصاً زمان اجرا و هزینه، نسبت به پله با قوس شعاع کم و پله مستقیم بسیار بالاتر هستند. پله های چوبی به چند دسته قابل تفکیک هستند:
١. پله های مستقیم
٢. پله های گرد با روش شکل دهی حرارت و بخار
٣. پله های گرد با روش شکل دهی نوارهای نازک و چسب
٤. پله های گرد با روش اتصال های پلکانی قطعات مستقیم
٥. پله های گرد با روش شیب دار قطعات مستقیم
٦. پله های گرد با روش اتصال قطعات قوسی با شیب

در مطالب بعدی تک تک مدل های بالا را توضیح خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *