پله چوبی

پله های تمام چوب و انواع آنها

١. پله های تمام چوب
در این نوع پله ها هندسه سازه بسیار تعیین کننده می باشد به طوری که تأثیر بسزایی بر کیفیت در مقاومت، زمان تولید و نصب و … دارد. در پله هایی که با قوس‌هایي با شعاع کم اجرا می شوند و به عبارتی گرد تر هستند و یا پیچش بیشتر دارند، کلیه فاکتورهای ذکر شده خصوصاً زمان اجرا و هزینه، نسبت به پله با قوس شعاع کم و پله مستقیم بسیار بالاتر هستند. پله های چوبی به چند دسته قابل تفکیک هستند:
١. پله های مستقیم
٢. پله های گرد با روش شکل دهی حرارت و بخار
٣. پله های گرد با روش شکل دهی نوارهای نازک و چسب
٤. پله های گرد با روش اتصال های پلکانی قطعات مستقیم
٥. پله های گرد با روش شیب دار قطعات مستقیم
٦. پله های گرد با روش اتصال قطعات قوسی با شیب

پله های چوبي مستقیم :
این پله ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد:
١. تمام چوب
٢.نیمه چوب
٣.نما چوب

پله های تمام چوب مستقیم:
این نوع پله از متداول ترین پله های چوبی است. پیشنهاد می‌شود در صورتی که تمایل بر اجرای پله به صورت تمام چوب باشد، پله به صورت مستقیم اجرا شود.

چوب با وجود ساختار تک جزئی رفتار و واکنش مصالح کامپوزیت ( ترکیبی و غیر همگن ) را داراست. رفتار های چوب در جهات مختلف از لحاظ تحمل و واکنش به وارد شدن نیرو متفاوت است و از نظر ساختاری دارای الیاف و ساختار مستقیم می باشد و مانند دیگر مصالح کامپوزیت به راحتی قابلیت تغییر شکل را، قبل از بارگذاری ندارد و حتی در صورت تغییر شکل دیگر توان باربری و تحمل فشار را مانند حالت مستقیم نخواهد داشت.

از لحاظ دیگر هدر رفت ( پرتی چوب ) در پله های مستقیم کمتر از حالت قوسی است. بنابراین همانطور که گفته شد بهترین حالت استفاده از چوب به صورتی است که بارگذاری روی چوب مستقیم ( راست) صورت گیرد. لازم به ذکر است که هزینه تمام شده پله های چوبی مستقیم با توجه به تمامی موارد فوق، مقرون به صرفه تر است.

تولید پله های مستقیم با چوب، مانند مصالح دیگر راحت تر از پله های قوسی است و زمان کمتری برای تولید و اجرای آن لازم است.همین موضوع دلیل دیگری است برای مناسب تر بودن هزینه و قیمت این پله ها در مقایسه با نمونه های قوسی و حتی در مواردی در مقایسه با پله های مستقیم نیمه چوبی هم می تواند قیمتی برابر و یا مناسب تر داشته باشد. ولی در پله های نیمه چوبی ( که شاسی اصلی پله فلزی است و کف پله چوب به صورت روکش بر روی پله فلزی قرار می گیرد ) علاوه بر اینکه زیبایی چوب را دارند دارای این برتری هستند که نگهداری آنها راحت تر است و مقاومت بیشتری هم دارند و در عین حال صدای ناخوشایند جیر جیر چوب در آنها بسیار کم و حتی قابل حذف می باشد.
از مزیت های دیگری که پله های تمام چوب مستقیم دارند قابلیت تولید در محل است که هزینه و سختی حمل پله کامل را ندارند و در عین حال با توجه به اینکه پله در حالت اصلی و در جای مورد استفاده تولید می شود هزینه‌های نصب پله نیز خود به خود از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *